Doporučená cena: 369,00 Kč
Ušetříte: 100,00 Kč (~27%)
269,00 Kč
Napínavý příběh na motivy skutečných událostí, vyprávěný podle muže, jenž stál v hierarchii albánské mafie na jednom z nejvyšších míst.
Nová kniha známého autora Josefa Habase Urbana, autora románového bestselleru Habermannův mlýn, který se dočkal stejně úspěšného filmového zpracování .V roce 2019 vyšel autorův bestseller Návrat do Valbone na motivy skutečných událostí z oblasti Prokletije
Jana, která při pátrání po trojici studentů v Albánii přišla o svého přítele, začíná nový život. Do mysli se jí vkrádají vzpomínky na Josefa, jehož tělo, smrtelně zraněné albánským bodyguardem, opustila při útěku z hor. Když jí téměř rok po návratu kdosi do vozu podstrčí nedávno pořízenou fotografii přítele, události dostanou nečekaný směr. Pocit viny a selhání ženou hlavní hrdinku zpět do hor, cesta do Albánie se pro ni stává nejen očistcem, ale i vykoupením...
Příběh na motivy skutečných událostí, vyprávěný podle muže, jenž stál v hierarchii albánské mafie na jednom z nejvyšších míst.
Redakce
Ivan Černý: Stíny Valbone
Aneb: Kdo má na rukou krev trojice českých studentů...
Knižní novinka Josefa Habase Urbana navazuje na úvodní thriller Návrat do Valbone. Neuvěřitelný, jedinečný příběh, jenž řešil letitou záhadu zmizení tří českých studentů v roce 2001 v Albánii, vzbudil okamžitě zájem nejen v čtenářských kruzích. K dílu se pochvalně mj. vyjádřili režiséři jako Emir Kusturica, Jiří Svoboda nebo Nikolaj Lebeděv. Drama má tematicky mezinárodní kontext, odehrává se nejen v Albánii, kde se studenti za záhadných okolností ztratili v horách, ale i v Kosovu, Srbsku, Černé Hoře, Švýcarsku, USA a samozřejmě v České republice. A právě nyní vychází v pražském nakladatelství Olympia volné pokračování příběhu – Stíny Valbone, jenž se tématem i zpracováním zcela vymyká běžné domácí i zahraniční produkci.
Milan Špalek, baskytarista a textař skupiny Kabát, jenž je autorem předmluvy o knize napsal: Velmi mne překvapilo, že příběh tří studentů dostal pokračování v podobě knihy Stíny Valbone. Člověka až mrazí, že je to příběh podle skutečné události. Ztratili se tři občasné České republiky, vlastně ještě děti. Nikdo nebyl za to, co se stalo, nebyl potrestán. Vypadá to, že jediní, kdo se chtěli dopátrat pravdy, byli rodiče a autor této knihy, rozhodně ne naše bezpečností složky.
Urbanovy Stíny Valbone začínají v okamžiku, kdy hlavní hrdinka příběhu nalezne na zadním sedadle vozu fotografii přítele, jenž zahynul při pátrání po ztracené trojici studentů před rokem v albánském Prokletije. Datum v rohu je však sotva týden staré. Druhá cesta na místo zločinu se stává nevyhnutelností. Hrdinka zatím netuší, jak daleko sahají nitky albánské mafie a že program, jež si sama vytýčila, naplánoval ve skutečnosti někdo jiný.
Kniha, jež má 280 stránek, je doplněna výmluvnými ilustracemi Milana Pecáka, které čtenáře do děje do děje fascinujícího příběhu ještě více ponoří. Za úvodní díl Urban obdržel Krameriovu cenu za literaturu a investigaci. Auror se pátrání po “ztracených“ studentech věnoval na přání matky zmizelých bratrů Pavelkových a bratra pohřešovaná Lenky Tučkové několik let. Jeho závěry, že se stali oběťmi kosovského gangu, jenž obchodoval s lidskými orgány, potvrdili nejen svědci na místech událostí, kam se autor osobně vydal, ale i vyšetřovatelé případu, ve kterém beze stopy zmizeli stovky lidí.
Není náhodou, že před krátkým časem přinesla zahraniční média zprávu, že kosovského prezidenta Hashima Thaciho obvinili v Haagu z válečných zločinů. Jako velitel UCK (Kosovské osvobozenecké armády ) se měl podílet na etnických čistkách, v rámci kterých se provozoval mj. tzv. „organ trafficking“, kšeftování s orgány. A právě v této síti uvízli i čeští studenti. Emir Kusturica k příběhu říká: „Mistrovsky napsaný román. Evropa nechtěla nikdy věřit faktům o odebírání orgánů živým lidem, i když to bylo zřejmé i po oficiálních varováních některých evropských parlamentů. Ano, orgány byly odebírány Srbům, později turistům hledající dobrodružství jak v Albánii, tak Kosovu.“
Josef Habas Urban je veřejnosti znám jako spisovatel a scénárista např. Habermannova mlýna (režie Juraj Herz) či 7 dní hříchů (režie Jiří Chlumský). Snad se i drsná strory z albánského Valbone dočká filmového hábitu. „Zájem režisérů je značný,“ říká Urban. „Vyvolávané duchy kolem coronaviru však filmařské práci nepřejí.“
Sledujte nás na Facebooku | Klub čtenářů Olympia | ||
Nakladatelství Olympia si v roce 2024 připomíná 70. výročí své existence a nepřetržitého fungování. Řadíme se tak k nejstarším stále fungujícím nakladatelstvím u nás. Mezi čtenáři jsme zapsáni zejména jako tradiční sportovní a turistické nakladatelství s řadou již zaběhnutých edic, mezi nimiž vynikají série obrazových sportovních publikací, nebo edice Navštivte a Toulky. Soustavně se také věnujeme produkci metodické literatury, literatury pro děti a mládež, literatury faktu, detektivní literatury a drobné beletrie. Za uplynulých 70 let jsme pro Vás již připravili víc než 5000 titulů, z nichž se mnohé staly klasikou a bestsellerem. A pokračujeme s Vámi jako čtenáři dál do dalších let. Za váš zájem o naše knihy děkujeme. | |||
Mediální partneři | |||